בס"ד


אודות אתר פסקים

אתר psakim.org הוקם בשנת תשע"ו (2016) מתוך מחשבה ורצון לאגד את פסקי הדין הרבניים בדיני ממונות של כל בתי הדין שפוסקים דין תורה על פי ההלכה תחת קורת גג אחת, ובצורה נגישה לציבור הרחב: לציבור הדיינים היושבים בבתי הדין הרבניים הממשלתיים ובבתי הדין הפרטיים, לציבור הטוענים הרבניים ועורכי הדין העוסקים במשפט העברי, וכן לכל מי שמתעניין בתחום מרתק זה.

ישנם כמה אתרים שמרכזים פסקי דין של בתי המשפט הישראליים, אבל טרם היה אתר דומה לריכוז כל פסקי הדין של כל בתי הדין הרבניים שפוסקים דין תורה על פי ההלכה. מתוך הבנה ורצון שענף זה של המשפט העברי יתפתח, ועל מנת שכל לומד וכל דיין יוכל להתבסס על תקדימים, ולבחון את הסוגיות מהמשקפיים של אחרים שכבר דנו בסוגיות אלו ואחרות ואף הכריעו בהם - הוקם אתר זה, שהוא חינמי לחלוטין, ונגיש לכלל הציבור, במטרה לרומם את קרנו של המשפט העברי.

האתר נועד לעודד את לימוד המשפט העברי וההלכה היהודית בענייני ממונות באופן מעשי, מתוך הבנה כי החיבור בין לימוד חושן משפט, ובין יישומו המעשי הוא צו השעה וחלק חשוב בגאולתן של ישראל, בבחינת "צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה".

בראש כל פסק דין מובאים בקצרה: תקציר פסק הדין, השאלות לדיון שנידונו בפסק הדין, וההכרעה בקצרה. בנוסף, ניתן למצוא את הנושאים שמופיעים בפסקי הדין במפתח הנושאים, ובאפשרויות החיפוש באתר שהן רבות.

הפסקים שבאתר מתקבלים מבתי הדין שדנים דין תורה על פי המשפט העברי וההלכה. כרגע האתר מכיל בעיקר פסקי דין בענייני "חושן משפט", ופחות בעניין אישות ומשפחה - "אבן העזר".

כל פסק דין שמועלה לאתר ממופתח לפי מפתח נושאים, וכך יכול כל גולש, למצוא את מבוקשו לפי הנושאים השונים. בשנה האחרונה מספר פסקי הדין באתר הכפיל את עצמו, וכמעט בכל יום מתעדכנים פסקי דין חדשים באתר. כיום יש באתר למעלה מ-1,500 פסקי דין, שרובם ממופתחים וניתן להתמצא בהם בעזרת מפתח מפורט בדף הבית של האתר.

האתר מהווה גם במה לדיונים אודות פסקי הדין, וניתן לשלוח הערות על פסקי הדין. ההערות מועברות לבתי הדין לתגובה, ובמידה ובית הדין יאשר פרסום, הן יתפרסמו עם תגובת בית הדין. החזון הוא שדרך הדו שיח ההלכתי הזה יוכל ציבור הדיינים לאחד את הפסיקה ולהגיע להסכמה בנושאים שבהם קיימים כרגע חילוקי דעות לרוב.

פסקי הדין והפרטים המתפרסמים בהם הינם באחריות בתי הדין, ועל דעתם בלבד. למרות זאת, אתר פסקים עושה מאמץ יתר, על מנת למנוע פרסום פרטים מזהים של אנשים שאינם מעוניינים בכך. אם יצאה שגיאה מתחת ידינו נשמח שתודיעונו על כך.

לאחרונה הוקמה עמותת מכון פסקים (ע"ר) המנהלת את ענייני האתר.

האתר הוקם לע"נ רבקה ריבה בת ליפמן אליעזר ויעקב גאק בן יהודה לב ז"ל מורגנשטרן, וישראל מרדכי מקס בן אברהם יוסף פטס ז"ל, בשיתוף עם אתר ישיבה, וישיבת רמת השרון.
ניתן להשתמש בחומרים שבאתר psakim.org שלא למטרה מסחרית.

טבת תש"פ